PITÍ PŘI NEJEDENÍ <<< OBSAH >>> POHYBY SVALŮ
Klystýr, o kterém bylo napsáno již mnoho vědeckých prací a knih, o kterém mnoho lidí uvažuje s odporem a který si nikdy nezkusili udělat, je pro lidské tělo velmi prospěšný. Toto téma se tu nedá dostatečně obsáhnout, ale pokud bych to měl shrnout do jedné krátké věty, řekl bych: Čím hlouběji a častěji (v rozumných mezích, samozřejmě), tím lépe.
Tlusté střevo je místem, z něhož se do těla vstřebávají různé látky, včetně všech toxinů vylučovaných tlejícími směsmi. Vše je absorbováno přímo do krve a krví rozváděno do celého těla.
Vnitřní strana tlustého střeva je pokryta klky, díky nimž může absorpční proces probíhat dostatečně efektivně. Během let se na klcích usadí slizovitá gumovitá substance. K ní se přichycují jiné, těžko vstřebatelné látky. Postupně se tak formuje stále silnější gumová izolační vrstva, která činí vstřebávání živin do krve stále obtížnější, dokonce až nemožné.
Kromě toho je tato vrstva příznivým prostředím pro mnohé škodlivé bakterie, houby, plísně a jiné parazity. Rostoucí kolonie těchto parazitů a jejich výkaly poškozují bakteriální flóru (nezbytnou pro správnou funkci střeva), otravují krev a v důsledku toho celé tělo. To vytváří příznivé zázemí pro mnohé nemoci, kterými trpí stále více a více zástupců pozemské civilizace a které se rozrůstají jako epidemie (např. rakovina, alergie, cukrovka).
Lékaři aplikující hydrocolonterapii říkají, že hmota, kterou lze vymýt z tlustého střeva, jsou zbytky toho, co člověk jedl před lety. Děje se tak proto, že vrstva hlenu a fekálního kamene přibývá v průběhu času na tloušťce, není-li nasazena správná dietní strava. Tato vrstva zužuje průměr tlustého střeva a postupně znemožňuje tělu absorbovat cokoliv jiného, než produkty hnilobných procesů.
Játra jsou posléze už tak silně toxikovaná, že tak velké dávky toxinů už nejsou schopna neutralizovat. Takový člověk je neustále pod vlivem jedů. Je to zřetelně vidět na jeho obličeji i na celé kůži. Často přicházejí nemoci, pocit únavy, bolesti hlavy, rychlejší stárnutí kůže, matné nebo dokonce žluté oči. To vše jsou symptomy jasně ukazující na otravu celého těla, jejímž zdrojem je tlusté střevo. Vyčištění vnitřní strany tlustého střeva navrátí zpět jeho plnou funkčnost a tím i obnovení zdraví celého těla.
Když se přestane jíst, střeva nejdříve zpomalí a později úplně zastaví svou funkci. Zbytky strávené potravy zůstávají ve střevě, stejně tak i slizovitá, gumovitá substance, nacházející se na vnitřní straně střev. Do střev nepřichází nový obsah, který by odsouval starý a tak ten zůstává nevyloučen. Hmota zbývající ve střevech se mění na ztvrdlé hrudky, jejichž přítomnost jistě není pro tělo prospěšná. Může se stát hnízdem parazitů.
Zbylá nevyloučená hmota a hlen slepující klky tlustého střeva mohou být vymyty vodou - jednoduchou a účinnou metodou. To v mnoha případech vrátí zpět zdraví nebo dokonce zachrání život člověka (jehož tělo obsahuje toxiny, nádor, parazity). To je důvod, proč proplachování střeva vodou může být tak důležité. Zajisté můžeme říct, že klystýr zachraňuje život. V případě mnoha vleklých nemocí může být dobře provedené vymytí tlustého střeva dostatečným prostředkem k odstranění příčiny nemoci a k vyléčení člověka.
Obvykle říkám lidem na rovinu tuto pravdu (zejména těm, kteří považují klystýr za něco odporného): Máte na výběr, protože můžete, nebo nemusíte provádět výplach tlustého střeva. Avšak pokud vymyjete jeho obsah, zbavíte se tak hnilob ze svého těla. Ponecháte-li si je tam, budete zahnívat zevnitř.
Od okamžiku ukončení jedení proplachujte tlusté střevo alespoň jednou týdně. Každý člověk se rozhodne sám za sebe o frekvenci klystýrů, která mu bude vyhovovat. Dobrým řešením je vypláchnutí střeva jednou denně v prvním týdnu půstu, jednou za dva dny v druhém týdnu a dvakrát týdně později.
Střevo je třeba promývat vodou, dokud nebude zevnitř úplně čisté. To může trvat od jednoho týdne do několika měsíců, v závislosti na schopnostech dané osoby. Obzvláště gumovitý sliz vyžaduje mnoho práce, protože se uvolňuje pomalu a neochotně. K plnému pročištění vnitřní části tlustého střeva je obvykle nutné udělat mnoho proplachů.
Samozřejmě, že účinnost čištění střeva závisí především na schopnostech konkrétního člověka. Kompletní očista střeva, od konečníku až do místa, kde se tlusté střevo napojuje na tenké střevo, vyžaduje cvik a mnohonásobné opakování klystýrů.
Lidé zkonstruovali přístroje, které umožňují vymytí celého tlustého střeva. Jsou mezi nimi k dispozici i přístroje efektivní a dobře použitelné. Avšak chcete-li se stát nezávislými na přístrojích, můžete se naučit aplikovat běžné vodní klystýry (k domácímu provádění klystýru slouží irigátor; pozn. překl.).
Při častém proplachování tlustého střeva si sami vypracujete metodu pro vás nejvhodnější. Zde uvedená doporučení můžete upravovat a používat podle potřeby.
Na začátku si můžete představit, že tlusté střevo je vlnitá a velmi zakřivená trubka (jako od vysavače), mající tvar obráceného písmene U. Takže se zeptáte sami sebe: Co udělat k vymytí obsahu této trubky? Co dělat s vodou a tělem? Jaký druh pohybů a pozic těla zajistí, aby došlo k vymytí celé trubky vodou, od začátku až po konec?
Tlusté střevo se proplachuje vodou o teplotě asi 15 až 45°C, i když někteří radí ještě teplejší. Zkuste nejdříve horký a pak pro změnu studený klystýr. Vodu vpouštějte několikrát až desetkrát i více. Vpusťte tolik vody, kolik udržíte, ale nepřehánějte to. Čím pomaleji budete vodu (s přestávkami) vpouštět, tím více jí udržíte uvnitř. Více vpuštěné vody provede promytí důkladněji a hlouběji. Samozřejmě, že to nesmíte přehnat, protože střevo není balón. Během jednoho klystýru se dovnitř vejde od půl litru až do dvou litrů vody (někteří lidé mohou udržet i více).
Když je voda uvnitř, je zapotřebí udělat nějaké pohyby. Budete-li mít na paměti, že tlusté střevo je trubka ve tvaru obráceného U, můžete snáze vymýšlet potřebné pozice a pohyby. Například můžete zatáhnout a uvolnit břicho, zatřást s ním do stran, nahoru a dolů, masírovat ho. Můžete se také nadzvednout na špičkách zvednutím pat a prudce se zas spustit (otřesy břicha).
Po době od několika sekund po několik minut těchto pohybů a pozic vytlačte celý obsah ven. I v tomto případě může pomoci vaše představivost. Například, abyste dostali ven všechnu vodu ze vzestupné části střeva (vpravo), opřete se nohama o zeď a zvedněte břicho nahoru, až do svislé polohy. V této poloze zatáhněte a vytáhněte břicho několikrát dovnitř a ven. Poté si lehněte na levý bok a spusťte nohy dolů. Z této ležící polohy (na levém boku) současně zvedněte hýždě a zatáhněte břicho, ale hlavu ponechte dole. Pak podřepněte a vypusťte obsah střev, jak jen to jde. Opakujte celý postup podle potřeby několikrát, dokud neodteče všechna voda (2 až 5krát). Pak můžete znovu vpustit vodu a vše znovu opakovat.
Zvládnout popsanou metodu proplachování střeva vyžaduje cvik. Jedná se o efektivní metodu čištění střevní stěny, odstraňování fekálního kamene a obnovení správné funkce celého střeva.
Někteří lidé si proplachují střevo močí, bylinnými čaji, kávou, vodou s citrónovou šťávou nebo jinými tekutinami. To může být v některých případech dobrou myšlenkou, obzvláště chcete-li dostat do těla látky tlumící bolest (kofein), léčící (byliny), odstraňující parazity nebo změkčující střevní slizovité usazeniny. V minulosti byl používán i roztok mýdla, ale to není dobrý nápad, protože mýdlo dráždí střevo a zanáší tělo jedy. Podle principu, že "nejjednodušší řešení jsou ta nejúčinnější", nejčastěji plně vyhovuje obyčejná voda.
Pokud máte v úmyslu dělat suchý půst (bez pití), nejprve pečlivě vymyjte tlusté střevo. Začněte s vymýváním alespoň týden před tím, než přestanete pít - po tu dobu půstujte pouze s vodou. Předtím, než přestanete pít, musí být tlusté střevo uvnitř čisté. Díky tomu je mnohem snazší žít bez vody, protože tělo jí potřebuje mnohem méně ve srovnání s dobou, kdy muselo odstraňovat toxiny (přicházející do těla ze střev).
Druhý nebo třetí den půstu si možná budete chtít vyvolat průjem. Pro tento účel je dobré sníst nějaké rostlinné nebo netoxické chemické projímadlo. Jedním z nich je síran hořečnatý (hořká sůl/epsomská sůl, asi 25 gramů). Také 100% hruškový džus (koupený v obchodě nebo raději domácí čerstvý, asi 1 litr) funguje dobře.
Je třeba pamatovat na to, že mnoho lidí mívá bolesti břicha po požití velkého množství hruškového džusu. Může to být dosti bolestivé. Záleží na tom, jak dlouho člověk před pitím šťávy hladověl a co zbylo ve střevech. Po vypití šťávy se dostaví silné křeče a peristaltické pohyby střev. Pokud nebyla střeva příliš ucpaná, přijde průjem do několika minut.
Můžete lehce ohřát asi jeden litr hruškové šťávy. Pak všechno vypijte v průběhu maximálně pěti minut, ale ne příliš rychle, ať si nevyvoláte zvracení.
Hruškový džus použitý tímto způsobem je účinný po dobu několika hodin. To může být nepříjemné, protože během té doby (např. celé dopoledne) se člověk může cítit špatně z důvodu bolesti břicha, bolesti hlavy, "impulzů energií" atd., v závislosti na jeho citlivosti. Hruškový džus funguje docela rychle, takže raději jeden až tři dny před jeho použitím vymyjte střeva vodou (aby nebyla zanesená, protože jinak jsou bolesti a křeče silnější).
Samozřejmě, u každého člověka to nemusí probíhat takto stejně. Existují lidé, kteří s plnými střevy, pokud vypijí jeden litr hruškové šťávy, necítí nic více, než jen trochu rachocení v břiše (což svědčí o velkém roztáhnutí střev). Jsou také lidé, kteří mají pocit na zvracení a cítí velmi silné bolesti poté, co vypijí jen dvě sklenice šťávy - tato metoda pro ně není vhodná.
Popsal jsem tuto metodu pro ty, kteří by ji chtěli použít a vyzkoušet, jak to funguje v jejich případě. Pokud si nejste jisti, jak to bude fungovat u vás, můžete začít pouze jednou sklenicí džusu a sledovat, co se bude dít. Je-li účinek jedné sklenice příliš slabý, můžete při dalším pokusu zvýšit množství šťávy.
Existují i jiné metody čištění střeva a to nejen tlustého, ale také i tenkého. Současně se jimi vyčistí celý zažívací trakt i žlučník. Nejznámější a nejúčinnější metoda pochází z jógy (šank prakšalana; pozn. překl.). Popíši ji jen velmi stručně, provádí se takto.
Připravte si asi 1% roztok soli v teplé vodě. Vypijte jednu sklenici roztoku a proveďte určitá cvičení, která mají za úkol protlačit roztok až ke konečníku. Poté vypijte druhou sklenici a proveďte znovu cvičení. Celou proceduru opakujte, dokud roztok nezačne vytékat z konečníku. Nejprve to vypadá jako průjem, pak hnědá voda a ke konci už jen bezbarvá voda. Nakonec vypijte ještě dvě sklenice čisté vody.
Funguje to lépe, provádíte-li to ne dříve než třetí den půstu. U většiny lidí to funguje dobře i bez provádění potřebných cvičení. Místo cvičení můžete provádět pohyby a masáže břicha. Představujte si, že pohybujete roztokem z žaludku, přes střeva, až do konečníku.